-
Det skulle ha vært to…
- Det vil alltid være en tvilling som mangler. Når vi ser på Nikolai ser vi også Jan Aleksander som døde. Han er en del av Nikolai. Gleden over hans utvikling har alltid en klangbunn av sorg og savn. Tenk så mye glede de kunne ha hatt av hverandre!
-
Er det plass til smerte og glede på samme tid?
- Selv om vi har to barn igjen er det ikke slik at sorgen over Julie blir mindre. Hvorfor skal alt sammenliknes? spør trillingmor Silje Storesund som nylig mistet en av sine tre jenter.
-
Når vonde tanker tar overhånd
– Da terapeuten spurte hva ville du sagt til bestevenninnen din om hun hadde gjort eller sagt det samme, forsto jeg at jeg var urimelig med meg selv. Hvorfor skulle jeg være et supermenneske, spør Linn. Kognitiv terapi var til stor hjelp for Linn. Psykolog Torkil Berge bekrefter at dette kan være effektiv terapi når sorgen blir vanskelig å håndtere.
-
Økt risiko for gjentatt dødfødsel på samme tidspunkt
Dersom man har mistet et barn i dødfødsel, er det litt økt risiko for å miste barn i dødfødsel igjen på samme tidspunkt i svangerskapet. Dette gjelder spesielt ved tidlig dødfødsel. Gjentakelsesrisikoen for kvinner som har mistet barn ved termin er liten.
-
Komplikasjoner i tidligere svangerskap gir økt risiko
Kvinner som føder sitt første barn for tidlig, opplever redusert fostervekst, svangerskapsforgiftning eller for tidlig løsning av morkaken, har økt risiko for dødfødsel eller sen abort ved neste svangerskap.
-
Morkakesvikt
Morkakesvikt er den vanligste årsaken til veksthemming og dødfødsler.