Førti år med livreddende forskning
Helt fra starten har medlemmene i LUB jobbet for at ingen skal oppleve det samme som dem. Det har resultert i over 44 millioner kroner til forskning rundt barnedød siden første bevilgning i 1987.
Etter nesten 40 år med forskning støttet av LUB har vi fått mye kunnskap om både krybbedød, dødfødsler og annen uventet barnedød. Dette har vært viktige bidrag til å forebygge nye dødsfall, og vil fortsette å gjøre det i fremtiden. Selv om barnedødeligheten aldri har vært lavere i Norge enn den er nå, er vi ikke i mål.
Nye prosjekter
Også det siste året har LUB støttet forskningsprosjekter med en million kroner fra vårt forskningsfond. I løpet av 2025 har forskerne jobbet bl.a. med problemstillinger som kan bidra til at vi kan redde enda flere syke nyfødte, bidra til svar på krybbedødsgåten og som ser på dødelighet og sosiale forskjeller.
Disse prosjektene kan du lese om her (PDF, 352KB):
- Epigenetikk og krybbedød - hva vi lærer når forskjeller uteblir. Forsker: Linda Ferrante, Oslo universitetssykehus. (Prosjektnavn: Epigenetisk profilering av cerebralt vev fra SIDS-spedbarn).
- Sosiale forskjeller i barnedødelighet. Forsker: Ketil Størdal, Institutt for klinisk medisin, Universitetet i Oslo. (Prosjektnavn: Dødsfall hos barn i Norge 1990-2023).
- Svangerskapsdiabetes og barnets helsn. Forsker: Bendik Seth Fiskå, Fødeavdelingen Oslo universitetssykehus. (Prosjektnavn: Svangerskapsdiabetes og morkaken).
- Kan andrenalin gjennom nesen redde flere nyfødte liv? Forsker: Lene Nymo Trulsen, Universitetet i Nord-Norge og Universitetssykehuset i Tromsø. (Prosjektnavn: Intranasal adrenalin ved asfyksi).
- Risiko for skade og død ved oksygenmangel rundt fødselen. Forsker: Anne Lee Solevåg, Institutt for kirurgisk forskning, Oslo universitetssykehus Rikshospitalet. (Prosjektnavn: Perinatal asfyksi og risiko).
Se Anne Lee fortelle om sin forskning:
Les artiklene her (WEBP, 48KB)(fra LUB magasinet 2.2025).
Se også den siste bevilgningen fra LUBs forskningsfond, en million kroner ble høsten 2025 tildelt sju nye prosjekter.
Tusen takk til alle som har støttet LUB gjennom tidene. Denne forskningen hadde ikke vært mulig uten dere!
Vil du støtte LUB og vårt forskningsarbeid? Vipps til 10591
Opprinnelig publisert i LUB magasinet 2.2025
Se også:
Fire tiår med sorgstøtte, fellesskap, forskning og forebygging