Kathrin (leder)

Kathrin på sønnens grav


Mitt namn er Kathrin Hübner, eg bur i Leirfjord saman med sambuaren min Jim, ei katt og ein hund og jobbar som barnehagelærar. I mars 2020 vart vi foreldre til Wiljar, som døydde i veke 35 på grunn av alvorleg og for seint oppdaga blodforgiftning hos meg. Sorgen over og tapet av Wiljar vart mangdobla av det livstruande sjukdomsforløpet og at legane måtte gjennomføre ein hysterektomi for å berge livet mitt. Wiljar er mitt fyrste og einaste barn.

Omtrent eit halvt år etter at Wiljar døydde, fant eg vegen til LUB. Det fyrste arrangementet eg deltok på var Wave of light og det var heilt nydeleg. Vi hadde gravlagt Wiljar midt i korona-nedstenginga og nesten ingen kunne delta i begravelsen. Under minnestunden på Wave of light fekk eg for fyrste gong følelsen av fellesskap i sorgen utover min nærmaste familie. Det kjentes så uendeleg trygt å gråte i det tristfine øyeblikket, tenne lys og vere saman med andre som forsto korleis det kjentes innimeg, andre som sørga saman med meg over mitt og sine barn. 

På grunn av min alvorlege helsetilstand då Wiljar døydde, har eg aldri fått holdt eller sett han og har difor veldig få minne av han. Engasjementet mitt i LUB er på ein måte minnet om Wiljar. Når eg gjer noko med og for LUB, er eg nærmare Wiljar, det er hans minne og det vil eg hedre ved å gi noko til andre som trenger det. 

Eg blei med i styret i LUB Nordland i 2022 og tok sorgstøttekurset i 2023. Eg er veldig takksam for tilliten eg har fått til å lede lokallaget. Gjennom min rolle i LUB, både som kontaktperson og styreleiar, ynskjer eg å bidra til at andre foreldre og etterlatte opplever det fellesskapet og den varmen som eg fekk oppleve då eg fant vegen til LUB. 🦋

 

Hilda (kasserer)

Portrettbilde av Hilda som holder en plakat med "Åsmund"

Jeg heter Hilda Sigurdardottir og som navnet mitt tilsier så er jeg fra Island. Jeg bor i Bodø, sammen med min ektemann, Marius, og verdens beste bonusdatter, Ingeborg Marie, på 15 år. 

Året 2017 startet så bra! Vi fant ut at vi var gravide og vi var alle tre så spente på den nye hverdagen som ventet på oss i oktober. Vår etterlengtede sønn, Åsmund Tobias, kom prematur i uke 27 og han var helt perfekt! Alt så bra ut og vi levde i en liten boble sammen med han…men det skulle ikke vare… Plutselig skjedde alt så fort. Helt uventet fikk han en infeksjon og der lå vi med han i våre armer, mens han tok sitt siste åndedrag. Han ble kun 5 dager gammel, et kort liv, men et helt liv med masse kjærlighet. Vi er veldig takknemlige for disse 5 dagene, men det var ikke sånn det skulle bli. Vi kan trygt si at alt forandret seg, hverdagen ble en annen, men vi var ikke klar.

Heldigvis sto jeg og Marius så sterkt sammen, med vår nydelige Ingeborg. Vi setter stor pris på de menneskene rundt oss som gir rom for sønnen vår, de som «tåler» å høre om han og som forstår at han alltid vil være en del av våre liv. Mange av disse menneskene fant vi igjennom LUB, som vi ble kjent med i 2018 og det var vår redning!

Jeg har vært veldig engasjert i LUB fra første stund. Jeg begynte som styremedlem i LUB Nordland i 2019, styreleder i 2020-2024 og nå fra 2025 er jeg kasserer. 

Det er viktig at LUB finnes - at vi har hverandre - vi som har fått livene våre snudd opp ned. Det er godt for oss likepersoner, som kan åpne våre armer til andre som dessverre blir å komme etter. Jeg er også kontaktperson og håper å lykkes med at andre føler støtte og styrke fra meg, og at medlemmer får gode treff med LUB familien, igjennom LUB Nordland.

For meg er sorg mye kjærlighet og når jeg er med LUB familien så er det min Åsmund Tobias tid, sammen med kjærligheten til alle de barna som binder oss sammen. 

Vi fortsetter… «I live on…because I need to make you proud».

 

Tine Fure (sekretær)

Tine ved grava til Tiril

Mitt navn er Tine Fure og jeg er 29 år. Jeg kommer fra Larvik, men er bosatt på Fauske sammen med mannen min Børge, vår datter Ingrid på 2 år og katten Aily. Vi venter en lillebror til høsten og ber om at han skal få være med hjem. Jeg jobber som sokneprest på Fauske og trives godt med å få være med i menneskers gleder og sorger gjennom jobben min.

I januar 2022 ble vi foreldre for første gang til vår lille Tiril. På grunn av påvist livmorhalssvikt hos meg ble lille Tiril født i uke 22 helt stille, men helt perfekt. Vi fikk skape minner på fødestua og på barsel.

Etter at Tiril døde fant vi fort veien til LUB Nordland. Et godt miljø hvor folk forstår uten at man trenger å si noe. Et sted vi får snakke åpent og ærlig om det man står i, og et sted hvor barna våres fortsatt ER.

I år, 2025, er mitt første år i styret som sekretær. Jeg gleder meg og synes det er en ære! Jeg vil være med å møte andre på samme måte som vi ble møtt av LUB Nordland da vi stod i vår livskrise og som vi fortatt står i. Et varmt, kjærlig og trygt miljø. 

I LUB glemmes aldri de barna vi ikke kan holde i armene, men som vi bærer med oss i hjertet ♡